یکشنبه, اپریل 14, 2024
Homeمقالېچاپیریالعوامل آلودگی هوا و پیشگیری از آن

عوامل آلودگی هوا و پیشگیری از آن

گرد آوری و تنظیم:شمس حقجو

هوایی که امروز تنفس می کنیم پر از آلاینده های سمی و خطرناک است. آلودگی در محیط زیست می تواند زمین را از زیبایی و تنوع زیستی خود برهاند. هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان به دلیل مشکلات مختلف مربوط به آلودگی جان خود را از دست می دهند. نکته اصلی برای زندگی سالم شناسایی منابع آلودگی هوا و اجرای راهکارهای عملی است تا بتوانید به جلوگیری از آلودگی هوا کمک کنید. اگر به دنبال فعالیت های زیست محیطی بپردازید، جلوگیری از تبدیل شدن مشکلات آلودگی به مسائل بزرگتر تبدیل به یک دغدغه می شود و در این مطلب سعی گردیده تا راه های مختلف کاهش آلودگی هوا را برای شما ارائه شود تا بتوانید خودتان جزء افرادی باشید که در این حرکت مثبت سهیم هستند و در جلوگیری از آلودگی هوا در دنیای اطراف خود کمک می کنند.

هر وقت به سرکار، دانشگاه و یا سایر مشاغل می رویم، از بخاری یا تهویه هوا استفاده می کنیم، پنجره های خود را تمیز می کنیم یا حتی موهای خود را خشک می کنیم، در واقع انتخاب هایی انجام می دهیم که بر آلودگی هوا تاثیر می گذارند. بسیار مواردی هستند که همه ما می توانیم در حرکتی دست جمعی برای کاهش آلودگی هوا انجام دهیم. همه چیز با انتخاب شروع می شود. انتخاب نوع سبک زندگی، انتخاب استفاده از وسایل، انتخاب دغدغه مند بودن و انتخاب مسئولیت پذیر بودن از اولین نکاتی است که باید به آن ها توجه کنیم.

با افزایش سطح آلودگی هوا افراد مبتلا به بیماری های ریوی و قلبی در معرض خطر ابتلا به بیماری های دیگر قرار می گیرند و نیاز به معالجه و صرف هزینه برای سلامتی پیدا خواهند کرد. وقتی سطح آلاینده های هوایی بالا برود، دولت هشدار آلودگی هوا صادر می کند.

دلایل ایجاد آلودگی هوا چیست؟

هرچند آلودگی اکنون یک اصطلاح همه گیر است که مربوط به یک شهر یا کشور خاصی نمی شود و دیگر گوش های ما به شنیدن آن عادت کرده است. در طول روز در مورد اشکال مختلف آلودگی می شنویم و از طریق رسانه های جمعی درباره آن می خوانیم. آلودگی هوا نوعی از آلودگی است که بدون توجه به این که داخل یا خارج از خانه به سر می برید به یک سری تغییرات فیزیکی، بیولوژیکی یا شیمیایی در هوا می شود که با ورود هرگونه گازهای مضر، گرد و غبار و دود به جو،  زندگی گیاهان، حیوانات و انسان را با کثیف شدن هوا دشوار کند.

چه کاری برای کاهش آلودگی هوا انجام دهیم؟

همانطور که گفتیم با انتخاب برای زندگی در شهر بدون آلودگی هوا اولین قدم مهم جهت کاهش آلودگی هوا برداشته ایم. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که تاثیر به سزایی در کاهش آلودگی خواهد داشت.

در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. به یاد داشته باشید که چراغ ها، کامپیوترها و وسایل برقی را وقتی از آن ها استفاده نمی کنید، خاموش کنید. «هرگز نشه فراموش، لامپ اضافی خاموش.»

از گروپ ها و وسایل کارآمد کم مصرف استفاده کنید.

از همسفر در رانندگی به محل کار، پوهنتون و دیگر مکان ها استفاده کنید.با آن که سیستم حمل و نقل منظم نداریم اما با آنهم استفاده از وسایل نقلیه عمومی توصیه بسیار مهمی است که در روز های آلودگی باید حتما در نظر گرفت. اگر محل کار شما بایسکل محور باشد، بهتر است از بایسکل استفاده کنیم.

وسایط خود را به طور منظم به تعمیر برده و به خوبی از آن نگهداری کنید. دستورالعمل های سازنده را در مورد نگهداری تغییر روغن و فیلترها و بررسی فشار تایر و تراز آنها اهمیت بالایی دارد.

ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را فقط زمانی که کاملا پر شده اند، به کار بیاندازید.

چگونه منجر به کاهش آلودگی هوا شویم؟

در حد امکان از رنگ­ های حل شونده استفاده کنید و محصولاتی را خریداری کنید که ترکیبات آلی فرار (Low VOC) کم دارند.

جاروبرقی ها دوستدار محیط زیست به وفور در بازار با قیمت مناسب پیدا می شود، حتما از آن ها برای محیط خانه و دیگر فضاهای بسته استفاده کنید.

موتر شخصی خود را بیش از اندازه روشن نگه ندارید.

باغ یا باغچه خود را رشد دهید. مطمئن باشید کمک بسیار زیادی به کاهش آلودگی هوا و زندگی سبز خواهید کرد.

لباس خود را بر روی رخت آویز خشک کنید تا اینکه از دستگاه های خشک کننده لباس استفاده کنید.

از محصولات قابل بازیافت استفاده کنید.

یکی از منابع مهم مصرف انرژی صرف تولید کاغذ می شود پس از استفاده کامل کاغذ اطمینان حاصل کنید.

اطرافیان خود را نسبت مسائل آلودگی هوا آگاه کنید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

ادب